Leo Messi har tidigare kopplats ihop med en flytt till Manchester City. Nu sägs engelsmännen göra ett nytt försök att värva in argentinaren i sommar.
Leo Messi sitter på ett utgående kontrakt med FC Barcelona och det är oklart var argentinaren spelar nästa säsong. Även om Barca jobbar på en kontraktsförlängning för superstjärnan är inget klart, något som gör att flera klubbar anmäler sitt intresse för spelarens signatur.
Enligt The Sun ska Manchester City erbjuda Messi ett kontrakt som sträcker sig över nästkommande säsong med option på ytterligare ett år. Lönen ska ligga på 500 000 pund i veckan efter skatt, en summa som skulle göra honom till den bäst betalde spelaren i Premier League.
Även Paris Saint-Germain har sagts vara intresserade av Messi om spelaren skulle lämna Camp Nou efter säsongen.
SE ÄVEN: Christian Vieri: “Tror att Cristiano Ronaldo lämnar”